| αριθμός αναφοράς | 25497 |
| Μάρκα | Scania |
| Date first registered | 17-03-1969 |
| αριθμός αναφοράς | 25497 |
| Μάρκα | Scania |
| Model / Type | 50 L5046 – 4x2 classic oldtimer open box truck |
| Date first registered | 17-03-1969 |
| Ισχύς κινητήρα | 70 KW |
| ΜΕΤΑΔΟΣΗ | Manual gearbox |
| Emission | Unknown |
| ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΑΞΟΝΩΝ | 4x2 |
| Construction | Open box |
| Manufacture year | 1969 |
| Mileage | 169275 KM |
| Weight empty | 4130 kg |
| Ωφέλιμο φορτίο | 7870 kg |
| Συνολικό βάρος | 12000 kg |
| Μεταξόνιο | 480 |
| Μήκος | 725 cm |
| Πλάτος | 230 cm |
Reference number: 25497 Scania 50 L5046 – 4x2 Classic Oldtimer Open Box Truck • Fitted with steel suspension • Equipped with a manual gearbox • Mileage: 169,275 km This classic Scania 50 L5046 is a true collector’s truck and a rare opportunity for enthusiasts of vintage commercial vehicles. With its original appearance and characteristic design, this truck represents an important piece of transport history. The vehicle would be perfectly suited for a private collection, promotional purposes, classic truck events or even display in a museum. Truck is in good condition. Available in our yard and ready to drive.
| Αναρτήσεις | Leaf spring suspension |
|---|---|
| Διαστάσεις ελαστικών | 9.00R20 |
| Άξονας τιμονιού | Ναι |
| Μείωση | Single reduction |
|---|---|
| Αναρτήσεις | Parabolic suspension |
| Διαστάσεις ελαστικών | 9.00R20 |
| Διπλό μοντάρισμα | Ναι |